Звіт директора Мукачівського закладу дошкільної освіти № 22
Мукачівської міської ради
Пастущиної Наталі Миколаївни
перед педагогічним колективом, батьками та громадськістю
за період 2023 – 2024 навчального року
Даний звіт зроблений на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 р. № 178 «Про затвердження Примірного положення про порядок звітування керівників дошкільних загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педагогічним колективом та громадськістю» та з метою інформування громадськості про діяльність закладу дошкільної освіти в 2023-2024 навчальному році.
Мета звітування: подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління дошкільним навчальним закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень запровадження колегіальної етики управлінської діяльності директора.
Завдання звітування:
1. Забезпечити прозорість, відкритість та демократичність управління закладом освіти.
2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління закладом освіти.
Мукачівський ЗДО № 22 у своїй роботі підпорядковується управлінню освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради;розташований за адресою: м. Мукачево, вул.Космонавтів, 31/2.
Е-mail:zdo22@mukachevo-rada.qov.ua
В 2023 році був створений сайт нашого дошкільного закладу, де ви завжди можете ознайомитися з методичною роботою закладу, організацією харчування, корисними посиланнями та багато іншого.
Сайт: https://www.zdo22.uz.ua/
Згідно проектної потужності заклад розрахований на 95 місць. В 2023-2024 навчальному році в закладі дошкільної освіти функціонувало 3 групи: 2 групи дітей дошкільного віку(одна з них інклюзивна) та 1 група раннього віку із загальною кількістю 54 дітей.
Групи в дошкільному закладі комплектуються за віковими ознаками.
ЗДО № 22 працює за п’ятиденним робочим тижнем за наступним режимом роботи груп: з 7.30 до 18.00 год.;
Ключовими завданнями над якими працював колектив закладу в 2023-2024 н. р. були:
- продовження роботи над опануванням педагогами змісту державного стандарту дошкільної освіти, сучасного програмно - методичного забезпечення, що сприяє інноваційній спрямованості освітнього процесу;
- формування у дітей необхідних компетенцій, навичок самостійної та спільної діяльності, активної взаємодії у соціумі шляхом створення багатофункціонального, варіативного, доступного, безпечного предметно-просторового середовища, сприятливого для гармонійного розвитку особистості дошкільника як гаранту готовності до Нової української школи та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини;
- сприяння розвитку основ патріотичної свідомості дошкільників з високими морально-духовними якостями, навичками культури спілкування, знаннями про українську культуру та звичаї, як важливими чинниками національно - патріотичного виховання;
- організація ефективної співпраці з працівниками з питань підтримки психологічного комфорту у ЗДО та забезпечення емоційного благополуччя здобувачів дошкільної освіти;
- створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації, в якому спрямована робота з надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу, реалізація права дітей з особливими освітніми потребами на освіту, їх соціальна адаптація та підготовка до отримання наступного рівня освіти.
З метою створення умов для фізичного, розумового і духовного розвитку вдошкільному закладі оснащені та діють музична, спортивна зали,медичний кабінет, методичний кабінет. Згідно штатного розпису в дошкільному навчальному закладі працюють 22 чоловік, 8 з них - педагогічні працівники, 14 - обслуговуючий та технічний персонал.
Кількісний склад працівників Мукачівського ЗДО № 22
Усього педагогічних працівників - 8
З них:
• в/логопедів - 0
• практичних психологів - 1
• вихователів - 4
• керівників гуртків - 0
• асистентів вихователя - 1
• музичний керівник - 1
• директор - 1
Усього обслуговуючого персоналу - 14
Усього працівників - 22
З них працює за сумісництвом - 3
Дані про вік членів педагогічного колективу ЗДО № 22
до 30 років - 1 (ассистент вихователя)
31–40 років - 0
41–50 років - 3 (директор, вихователь, практ. психолог)
51–55 - 3 (2 вихователя, музичний керівник)
Більше 55 років - 1 вихователь
В дошкільному закладі працюють 8 педагогів: 4 вихователя, музичних керівник, практичний психолог, асистент вихователя та директор.
87,5 % - педагогів мають повну вищу освіту (директор, 4 вихователів, практичний психолог та асистент вихователя),
12,5 % - неповну вищу освіту (молодший спеціаліст – музичний керівник).
Якісний склад педагогічного колективу ЗДО № 22
Освітньо-кваліфікаційний рівень
молодший спеціаліст - 1
бакалавр
спеціаліст - 5
магістр - 2
Кваліфікаційні категорії та педагогічні звання
спеціаліст
спеціаліст другої категорії
спеціаліст першої категорії
спеціаліст вищої категорії - 6
старший вихователь
вихователь -методист
практичний психолог — методист
Дані про педагогічний стаж працівників ЗДО № 22
Педагогічний стаж працівників
до 3 років - 1
понад 3 роки
понад 10 років - 2
понад 20 років - 2
понад 30 років - 3
понад 40 років
понад 50 років
Дошкільний навчальний заклад здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України:
- Конституції України,
- Закону України «Про освіту»,
- Закону України «Про дошкільну освіту»,
- «Положення про дошкільний навчальний заклад»,
- Базового компоненту дошкільної освіти України,
- Закону України «Про відпустки»,
- Освітньої програми для дітей від 2 до 6 років «Дитина в дошкільні роки».
Крім програмового забезпечення, при організації роботи з дітьми дошкільного віку педагоги керувалися переліком навчальних видань, рекомендованих до використання в освітньому процесі дошкільних навчальних закладів у 2023-2024 навчальному році. А також, відповідно власного Статуту, Колективного договору та Правил внутрішнього трудового розпорядку.
Головною метою закладу дошкільної освіти є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
Керуючись основними положеннями нормативних документів, які визначають сучасну законодавчу базу й методичне забезпечення дошкільної освіти та планом роботи на 2023-2024 навчальний рік, колектив закладу дошкільної освіти зосередив увагу на реалізації таких пріоритетних напрямів:
· організація та підтримка безпечного освітнього простору;
· організації освітнього процесу в різних форматах і подолання освітніх втрат;
· педагогічна взаємодія з дітьми, зокрема з дітьми з особливими освітніми потребами;
· партнерство у співпраці з батьками або законними представниками дітей;
· організаційно-методична підтримка керівників і педагогів ЗДО;
· організація атестації педагогічних працівників;
· організація харчування в ЗДО.
( Згідно до листа МОН України від 21.08.2023 року №1/12490-23 та інструктивно – методичних рекомендацій «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023-2024 навчальному році».)
Для реалізації зазначених завдань у річному плані роботи закладу було визначено комплекс управлінських, методичних, організаційно - педагогічних форм роботи.На педагогічних радах, виробничих нарадах, нарадах при директорі, інструктивно - методичних зібраннях реалізація зазначених вище завдань аналізувалась, вносились корективи, щодо удосконалення роботи закладу.
Провідним мотивом діяльності закладу дошкільної освіти в 2023 - 2024 навчальному році став пошук осмислених орієнтирів та конкретних освітніх форм, які допомогли ЗДО реально здійснювати реформу своєї діяльності, знайти власне обличчя та статус, певний стиль роботи. При визначенні завдань на поточний рік були враховані їх сучасність, актуальність, результати діагностування педагогів, наслідки роботи в минулому навчальному році, реальні можливості колективу.
Для вирішення завдань, спрямованих на вдосконалення кваліфікації та професійної майстерності педагогів, в закладі дошкільної освіти були проведені масові (педради, семінари, семінари-практикуми, консультації) та індивідуальні (самоосвіта, докурсові та післякурсові завдання) форми методичної роботи.
Одним з показників результативності роботи ЗДО є діяльність педагогічного колективу з виконання Державного стандарту дошкільної освіти.Протягом навчального року здійснювався моніторинг компетенцій дітей старшого дошкільного віку та проводилась педагогічна діагностика дітей середнього, молодшого та раннього віку.Робота організовувалась таким чином: визначався рівень розвитку дітей на початок навчального року, за півріччя (січень місяць) та на кінець навчального року.Директором, вихователями та спеціалістами робиться аналіз досягнень кожної дитини, відстежуються показники моніторингу та відповідно виконання вимог освітніх ліній.Так ми бачимо найкращі досягнення наших вихованців та визначаємо проблеми подальшої роботи: що робити з кожною конкретною дитиною, яка потребує корекції, допомоги. Тут проводиться індивідуальна робота з дитиною, диференціація завдань під час занять. Для цього є досить багато демонстраційного та роздаткового матеріалу, який розподілений відповідно рівнів розвитку дітей.Разом з тим для того, щоб покращилась якість дошкільної освіти та підвищились показники виконання Державного стандарту постійно відбувається підвищення професійної діяльності педагогів, що й сприяє покращенню результативності дітей через різноманітні форми роботи з педагогами на виконання завдань роботи річного плану. Всі ці форми є дієвими, так як стимулюють вихователів працювати.
В ЗДО № 22 проводиться планомірна робота відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми», від 29.10.2010 № 1023 «Щодо профілактики злочинності і правопорушень серед дітей, захисту їх прав на освіту», від 30.12.2010 № 1312 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Національної кампанії «Стоп насильство», від 30.12.2010 № 1313 «Про виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 № 2140» та інших.Дана робота проводиться з метою забезпечення реалізації державної політики щодо охорони прав дитинства та соціального захисту дітей пільгових категорій та створення належних умов для їх соціально-психологічної адаптації та всебічного, гармонійного розвитку.
Протягом 2023 – 2024н.р. за рахунок бюджетних коштів придбано:
1. Індукційна плита – на харчоблок;
2. Комплект унітаза з бачком та змішувач – на 01 групу;
3. Миюче для посуду;
4. Гель для унітазів;
5. Туалетний папір;
6. Фарба, розчинник, пензлики для зовнішніх робіт.
Також у 2023 році була замінена підлога у груповій кімнаті та роздягальні 01 групи.
Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров’явихованців та педагогічних працівників
Одним з пріоритетних напрямків керівника є забезпечення соціального захисту, збереження та зміцнення здоров’я дітей і працівників закладу.Загальна кількість захворювань серед новоприбулих дітей збільшується, отже, здоров`я дітей та фізкультурно-оздоровча робота в дошкільному закладі потребує більш пильної уваги, про що також доводять результати.Питання захворюваності, відвідування та харчування дітей систематично розглядалися на засіданнях при директорі, аналізувалися показники та розроблялися заходи щодо їх покращення.Великого значення приділено загартуванню дітей в умовах дошкільного закладу та сім’ї з метою зниження захворюваності дітей. Була звернена увага на проведення оздоровчих заходів (загартування повітрям і водою, вживання часнику, цибулі), попередження дитячого травматизму та забезпечення безпеки життєдіяльності, а також проведення занять як з працівниками, так і з дітьми, з правил поведінки, надання першої допомоги у надзвичайних ситуаціях. Ці питання розглядалися на засіданнях методичної ради (грудень, травень), на консультаціях для вихователів (жовтень, червень), виробничих нарадах (вересень, травень).
ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ
Здоров’я дитини неможливо забезпечити без раціонального харчування. Раціональне харчування, що відповідає фізіологічним потребам організму, який зростає, в харчових речовинах і енергії, забезпечує нормальний гармонійний розвиток дитини, підвищує її стійкість до різних несприятливих факторів зовнішнього середовища, сприяє виробленню імунітету до різних інфекцій. Правильна організація харчування дітей у закладі дошкільної освіти набуває особливої актуальності через високий показник охоплення дошкільною освітою дітей від 2 до 6 років. Саме тому в закладах дошкільної освіти повинна бути впроваджена Міжнародна система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках – система ХАССП, яка ідентифікує, оцінює та контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів. Головним завданням системи ХАССП у ЗДО є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю за етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів комірником і до моменту видачі готової страви.
В закладі створено робочу групу, розподілено обов’язки між членами групи, розроблено програми-передумови (основних умов і видів діяльності, що є необхідними для підтримання гігієнічних умов на всіх етапах ланцюга виготовлення харчових продуктів) та блок-схем до технологічних процесів.
Харчування дітей в закладі дошкільної освіти у 20223- 2024 навчальному році здійснювалось згідно ПОСТАНОВИ від 24.03.2021 р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», за перспективним чотиритижневим меню, яке погоджено з Мукачівським міським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області. Це дозволило наблизити виконання норм харчування до адекватної компенсації фізіологічної потреби дітей, збереження їх здоров’я та забезпечення їх нормального фізичного розвитку. Але виконання норм дуже залежить від постійно зростаючих цін на продукти і тому іноді дуже важко утримати їх на необхідному рівні.
За 2023-2024 навчальний рік за результатами перевірок порушень санітарного стану приміщень та харчоблоку, а також порушень в організації харчування дітей не виявлено.
Стан матеріально-технічного забезпечення харчоблоку, групових приміщень задовільний.З боку адміністрації закладу дошкільної освіти здійснювався чіткий контроль за технологією приготування страв, термінами реалізації продуктів харчування, дотриманням санітарно-гігієнічних правил.
Відповідно до наказу управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради за № 278/0/10-22 від 21.12.2022 року “Про встановлення денної грошової норми за харчування дітей у закладах дошкільної освіти Мукачівської міської територіальної громади”.
З 1 січня 2023 року вартість 3-разового режиму харчування дітей у закладах дошкільної освіти становитиме 65,00 грн. за 1 діто/день.
Безоплатне гаряче харчування в закладах освіти Мукачівської територіальної громади за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до встановленого в закладі режиму (кратності) харчування здійснюється для:
а) дітей сиріт;
б) дітей, позбавлених батьківського піклування;
в) дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних та інклюзивних класах (групах);
г) дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям”;
д) дітей закладів освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, що проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
е) дітей з числа внутрішньо перемішених осіб, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
є) дітей з числа осіб, визначених у статті 10 та 10 1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
ж) дітей із сімей загиблих учасників бойових дій та працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків;
з) дітей із сімей учасників бойових дій (за умови пред’явлення посвідчення, що підтверджує такий статус);
Від плати за харчування дітей відповідно до Закону України “Про дошкільну освіту” звільняються батьки або особи, що їх замінюють, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України (підставою є довідка про призначення такої допомоги, видана органами соціального захисту населення).
Встановлення 50% знижки в оплаті за харчування дітей у ЗДО батькам або особам, які їх замінюють та належать до таких пільгових категорій:
а) у сім’ях яких виховується 3 і більше дітей до 18 років (за умови пред’явлення відповідних підтверджувальних документів), при цьому нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають у цій сім’ї, якщо вони не були враховані в сім’ї іншого з батьків, а також діти, на яких оформлена опіка у зв’язку зі смертю батьків, позбавлених їх батьківських прав, засудженим до позбавлення волі, включаючи час перебування під слідством або направленням на примусове лікування тощо.
В 2023-2024 навчальному році було забезпечено харчування дітей пільгових категорій. Станом на 01 червня 2024 року безкоштовно харчувалися діти – інваліди - 1 дитина; 4 дітей - батьки яких приймали участь в бойових діях. За 10 дітей з багатодітних сімей батьки сплачують 50% вартості плати за харчування. Внутрішньо – переміщені діти – 9 дітей, при наявності довідки, харчувалися безкоштовно.
Вся продовольча сировина надходить в заклад із супровідними документами, які свідчать про її походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи). Якість продуктів у день надходження та якість готової продукції щодня перевіряється бракеражною комісією, про що свідчать записи у відповідних журналах. Продукти харчування та продовольча сировина зберігаються в коморі та овочесховищі. Для зберігання продуктів, які швидко псуються використовується холодильне обладнання, товарне сусідство забезпечується.
Видача готових страв на групи здійснюється відповідно графіку видачі, затвердженого директором. Готові страви видаються з харчоблоку лише після зняття проби сестрою медичною старшою. За потреби в закладі організовується дієтичне харчування.
Педагоги приділяють велику увагу вихованню культурно-гігієнічних навичок дітей під час вживання їжі, етикету прийому їжі (згідно програмових вимог).
В закладі дошкільної освіти у відповідності до річного плану здійснюється контроль за організацією та якістю харчування, правильною кулінарною обробкою продуктів, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю та дотриманням термінів зберігання продуктів харчування, який здійснюється сестрою медичною старшою та директором.
Режим харчування здійснювався відповідно до режиму кожної вікової групи. Постачання продуктів відбувається щотижня, за попереднім замовленням.Протягом року в дитячому раціоні наявні всі види круп, овочів, яєць, кисло-молочні продукти ( молоко, сметана, йогурти, кефір, сир кисломолочний, сир твердий), риба морожена, м’ясо (куряче філе, яловичина, свинина), овочі (картопля, капуста, морква, цибуля, буряк, цвітна капуста, зелений горошок), заморожені ягоди та сухофрукти – курага, чорнослив, яблука та груші, різноманітні соки. В літній період йде постачання молодої картоплі, капусти, кабачків, огірків, помідорів, різноманітних свіжих ягід та фруктів.
Старша медична сестра закладу дошкільної освіти здійснює профілактичні заходи в тому числі проведення обов’язкових оглядів, контроль за станом здоров’я, фізичним розвитком дітей, організацією фізичного виховання, загартування, дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил.Щодо медичного огляду працівників, та згідно Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 24 березня 2016 року N 234, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 р. за N 563/28693, кожен працівник закладу за планом 2 рази на рік проходить обов’язковий медичний огляд, який фіксується в індивідуальних медичних книжках. Згідно трудового стажу робітників надаються виплати по листам непрацездатності,педагогічним працівникам закладу надається щорічна відпустка з наданням матеріальної допомоги на оздоровлення - згідно діючого законодавства (ст.57) Закону України «Про освіту».
На виконання Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р., Указу Президента України № 700/2002 «Про додаткові заходи забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення», проведено ряд заходів, а саме: заведені журнали обліку особистого прийому громадян, реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян.
Головною метою дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.Діяльність закладу, згідно Статуту, направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей; формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів; забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту; виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.Колектив Мукачівського ЗДО № 22 налаштований на працю в режимі розвитку, відновлення, впровадження інновацій. Від імені всього колективу закладу і особисто від себе хочу подякувати всімпрацівникам ЗДО, батькам вихованців, які небайдужі до життя дошкільного закладу та завжди приймають активну участь у різноманітних заходах щодо його покращення, за спільну роботу, розуміння, підтримку і можливість реалізації наших ідей. Сподіваюсь на подальшу співпрацю з колективом, батьками, громадськістю.